اخبار و اطلاعیه ها

شش روش مناسب که در کتابخوان کردن کودکانمان باید در نظر بگیریم

در این مقاله سعی داریم با ارائه شش روش  مناسب که در کتابخوان کردن کودکانمان باید در نظر بگیریم آنها را به این مسیر سوق دهیم .رعایت این نکات به شما والدین محترم کمک می کند تا راحت تر بتوانید به این امر مهم دست پیدا کنید .

شماره 1 :

برخی والدین با وجود آن که خودشان مطالعه کمی دارند ، اما از کودکانشان انتظار کتابخوانی داشته و همیشه به آن ها مطالعه کتاب را توصیه می کنند . والدین الگوی کودکان هستند ؛ اگر کودک ببیند که پدر و مادرش کتاب می خوانند و به مطالعه علاقه مند هستند ، او نیز از آن ها الگو برداری کرده و به کتاب خواندن علاقه مند می شود . با گفتن این که کتاب خواندن کار بسیار خوبی است ، کودک کتاب خوان نمی شوند ؛  پس بهترین راه این است که کتاب را در دست شما ببیند . والدین با اتخاذ یک سبک فرزندپروری مناسب می توانند اهداف تربیتی خود را به طور مناسبی اجرا نمایند .

شماره 2 :

در صورتی که کودک به کتاب خواندن علاقه نشان نمی دهد ، او را مجبور به این کار نکنید و یا از کتاب خواندن او ناامید نشوید . با صبر و حوصله به کودک خود زمان بدهید ، در این مدت سعی کنید تا حوزه های مورد علاقه کودک تان را پیدا کرده و کتاب های مربوط به آن حوزه را در اختیار او قرار دهید .

شماره 3 :

برای این که کتاب خواندن در کودک تبدیل به یک عادت شود ، لازم است که به طور مدام برای افزایش کتابخوانی کودکا نتان بکوشید . مادر یا پدر می توانند هر روز کودک خود را در آغوش بگیرند و به همراه او کتاب های مورد علاقه اش را بخوانند . هنگامی که کودک به صورت منظم همراه با افرادی که به آن ها دلبستگی دارد کتاب بخواند ، از آن لذت می برد و به تدریج برایش تبدیل به عادت می شود .

شماره 4 :

سعی کنید شرایطی مهیا کنید که کودک همراه با جمع کتاب بخواند . این جمع می تواند دوستان و هم سالان او و یا حتی خود شما باشید . تا قبل از دوره مدرسه می توانید همراه با کودک ، کتاب های مورد علاقه او را بخوانید . در دوره مدرسه کودک دوست دارد که همراه با همسالان خود کتاب بخواند ، پس می توانید شرایط کتاب خوانی او را به همراه دوستانش مهیا کنید .

شماره 5 :

می توانید هر از چند گاهی کودک تان را به کتاب فروشی ها و کتاب خانه ها ببرید و اجازه دهید که به اختیار خودش کتاب های مورد علاقه اش را انتخاب کند . کودکان دوست دارند مستقل باشند . پس کودک کتابی که خودش انتخاب کرده است را با علاقه بیشتری می خواند تا کتابی که برایش انتخاب شده باشد .

شماره 6 :

کتاب خواندن را برای کودک به صورت یک تفریح در بیاورید . مثلا وقتی برای کودک کتاب می خوانید صدای خود را عوض کنید و با انرژی خود کودک را به هیجان در بیاورید . اگر جذاب ترین کتاب را نیز به صورت خسته کننده و یکنواخت برای کودک بخوانید ، از آن خسته می شود و علاقه ای به مطالعه از خود نشان نمی دهد .  

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *